Pokiaľ sa Vám páči táto fotografia a chcete sa dozvedieť o jej vzniku viac, čítajte ďalej…

Modrá hodinka začína až po západe slnka do momentu úplnej tmy. Svetlo postupne ubúda a obloha nadobúda zaujímavú farbu a napr. mesto osvetlené pouličným osvetlením je úplne iné ako cez deň. Obloha môže byť bez oblakov, ale aj polooblačná obloha je zaujímavá a netreba sa jej báť. Oblaky môžu nadobudnúť zaujímavé sfarbenie (to trvá ale krátko).
Fotografia je hlavne o svetle, svetlo robí atmosféru a v tomto prípade veľmi zaujímavú večernú, ale ešte nie nočnú. Pri každej fotografii nižšie nájdete presný čas expozície a expozičné údaje. Odporúčam ak je to možné, vyhliadnite si miesto na fotenie vopred (kompozíciu, uhol snímania, námet). Buďte na mieste v dostatočnom predstihu, tak ako som to urobil aj ja . Pohyb v rámci scény (ľudia, autá atď.) môže Vašim fotografiám dať zaujímavú dynamiku. Objekty (bez svetelnej stopy – človek) v pohybe pri dlhých expozičných časoch nad 20s. môžu zo záberu úplne zmiznúť!

Ako nastaviť fotoaparát?
Odporúčam fotografovať v režime A (Canon AV) alebo M (manuály režim) samozrejme do RAW formátu s nutnosťou ďalšieho spracovania
– všetky fotografie v galérii som fotografoval do RAW formátu a následne vyvolal v programe ADOBE LIGHTROOM CLASSIC

– clonu je potrebné nastaviť podľa požadovanej hĺbky ostrosti
ak sa budete pokúšať fotiť bez statívu je potrebné nastaviť na najvyššiu svetelnosť čiže F na najnižšiu hodnotu)
v prípade, že sa Vám páčia lúče (lampy na ukážke) je potrebné nastaviť clonu na najvyššiu možnú hodnotu F

– expozičný čas
v prípade, že expozičný čas bude dlhší ako cca 1/15s (ak máte stabilizáciu a širokouhlý objektív) je potrebné použiť statív (ak použijete statív nastavte samospúšť ideálne na 2s…)
pokiaľ fotíte dopravu a chcete zachytiť  len svetelnú stopu aút je potrebný exp. čas min. 20s a dlhší (záleží od rýchlosti a dráhy pohybu objektu)

– ISO je možné použiť aj najnižšie ISO, v takomto prípade už bude expozícia príliš dlhá a bez statívu budú fotografie úplne rozmazané

Použitá fototechnika:
– Sony A7Riii
– Samyang 18mm 2.8 FE
recenzia –  https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-samyang-18mm-f2-8-50mm-f1-4/
– statív Manfrotto + guľová hlava