Ako vybrať svadobného kameramana?
Začnem tým, že budem citovať moju klientku (nevestu Michaelu), „ešte raz ďakujeme za foto aj video, celé to tak rýchlo ubehlo“. Svadobný deň ubehne veľmi rýchlo a aj vďaka videu si ho viete pripomenúť a vrátiť sa v čase, o tom to celé je. V tomto článku sa nebudem zaoberať svadobnou fotografiou, túto tému (svadobne foto a video) uzavriem mojim tvrdením. Svadobné fotografie sa majú dopĺňať s videom a naopak. Rovnaký moment fotografia zmrazí, video ukáže jeho priebeh. Fotografia nemôže nahradiť video a naopak, video nemože nahradiť fotografiu.
Na čo sa sústrediť pri výbere svadobného kameramana? Tento môj článok vychádza výlučne z mojich dlhoročných skúseností. Profesionálne pôsobím na trhu od roku 2010 nie len ako kameraman, ale aj ako fotograf. Moje skúsenosti odovzdávam svadobným kameramanom a fotografom od roku 2016. Moje odporúčania zhrniem do niekoľkých bodov a verím, že Vám aj tieto informácie pomôžu sa správne rozhodnúť.
1. Vyberajte srdcom
Inak povedané, riaďte sa hlavne tým, čo sa páči výlučne Vám. Pokiaľ sa pri pozeraní cudzieho videa (je lepšie, ak na videu nikoho nepoznáte, možno ani prostredie) budete usmievať aj po opakovanom zhliadnutí a bude to tak aj pri pozeraní ďalších videí od daného kameramana, našli ste to, čo hľadáte!
Zároveň nezabúdajte, že pokiaľ do výberu bude vstupovať viac ľudí, určite to ovplyvní výber. Každému sa páči niečo iné a výber je viac než široký.
2. Pozrite si úkažku videa, ktoré si objednávate
Väčšina kameramanov má ako ukážku len svadobný klip prevažne v trvaní 3-6 minút. Pokiaľ si objednávate len takéto video je to v poriadku a stačí si pozrieť dostupné ukážky. Pokiaľ si objednávate video v inej dĺžke, prípadne kombináciu dlhého videa a klipu. V takomto prípade odporúčam si vyžiadať aspoň jednu finálnu ukážku (približne v rovnakej dĺžke akú si objednávate) z aktuálnej tvorby daného kameramana (ideálne z poslednej svadobnej sezóny, alebo aktuálnej). Pokiaľ si vyberáte dodávateľa, kde je viac kameramanov (štúdio), vyžiadajte si ukážkové video od kameramana, ktorý bude dokumentovať Váš deň. Pokiaľ si vyberiete najčastejšiu kombináciu, klip v trvaní 3-6 minút a hlavné video v trvaní cca 20-60 minút všímajte si pri hlavnom videu aj kvalitu zvuku, tam kde je hovorené slovo. Celkovo, či Vám vyhovuje štýl strihu, zvuk, hudobný podmaz, farebné prevedenie a celkové spracovanie. Pozrite sa na to ako celok a skúste si predstaviť Vaše svadobné video. Pokiaľ Vám nič zásadné neprekáža, našli ste to, čo hľadáte.
3. Vyžadujte od kameramana zmluvu
Jeden z hlavných dôvodov je ten, že v zmluve musí byť jasne uvedené, za čo presne a koľko platíte.
4. Ako sa zmestiť do rozpočtu
Znížiť rozpočet na kameramana a zároveň neznižovať kvalitu je občas možné tým, že si objednáte kameramana na kratší čas.
5. Ako by mal pracovať kameraman na svadbe
Kameraman by mal byť všade a zároveň, aby bol nenápadný. Jeho úlohou je zachytávať momenty a na to sa hlavne sústrediť. Opýtajte sa Vášho kameramana ako pracuje na svadbe. Zásadná výhoda je, ak je kameraman v tíme so svadobným fotografom a sú maximálne zladení. Často môže svojim štýlom práce fotograf kaziť výsledok práce kameramana, zároveň to môže byť aj naopak…
Prajem šťastnú ruku pri výbere svadobného kameramana a nie len jeho.
Marek Suchý
fotograf, kameraman a lektor