Na stretnutiach s mojimi klientmi sa pri rozhovore dostaneme aj k téme fotenia svadobných portrétov. Výnimkou sú klienti, ktorí majú záujem len o reportáž. Pre niekoho je prvoradé fotografovanie portrétov, pre iného je to len doplnok svadobnej reportáže – “čerešňa na torte”. Podľa toho sa ďalej odvíja aj samotné plánovanie časového rozsahu, výber lokalít a určenie dňa. Možností je niekoľko, nasledujúce riadky budú venované práve im.
Najčastejšie sa fotografovanie svadobných portrétov realizuje v deň svadby v čase okolo obeda. Je niekoľko dôvodov prečo je tomu tak. Hlavný dôvod je ten, že väčšinou len v tomto čase je možné vyčleniť potrebný priestor na realizáciu. Fotografovanie nasleduje po obliekaní nevesty a ženícha. Časový rozsah je rôzny, pohybuje sa v rozpätí 30-120 minút. Veľký dôraz kladiem na to, aby sme mali dohodnutú aj „mokrú alternatívu“ – miesto, ktoré využijeme v prípade dažďa. Lokality vyberáme spoločne tak, aby bolo fotenie pre pár čo najkomfortnejšie a cítili sa tam dobre a uvoľnene. Pre pestrosť odporúčam vybrať dve rôzne miesta. Začíname vždy na hlavnom a stáva sa, že celý čas strávime len na tomto jednom mieste, väčšinou z časových dôvodov.
Ďalší variant je skoro identický s predošlým, s jediným rozdielom. Ak situácia a okolnosti dovolia, tak realizujeme v tesnej blízkosti miesta konania hostiny krátke približne 10-15 minútové fotenie po prvom tanci, väčšinou je v tom čase lepšie svetlo ako na obed. Máme to vždy vopred dohodnuté a mám s tým len veľmi dobré skúsenosti. Takéto doplnkové fotenie má niekoľko výhod, hlavná je tá, že pár má už väčšinu oficialít za sebou. Preto je fotenie uvoľnené a bez stresu. Hostia si často ani nevšimnú, že mladomanželia sa na chvíľu niekam vytratili nakoľko väčšinou kávičkujú a oddychujú po výbornej svadobnej večeri. Ak nám ešte praje aj počasie, výsledok je o to lepší aj keď sa jedná len o pár záberov.
Fotografovanie po obrade je určite menej časté. Hlavný dôvod pre takéto rozhodnutie je to, že ženích „má dovolené“ prvý krát vidieť nevestu až na obrade. V takomto prípade je ale menej času na fotenie portrétov, zvyčajne do 30 minút, málokedy viac. Je veľmi dôležité, aby hostia mali pripravený program a čakanie na mladomanželov pre nich nebolo nudné. Tiež výber lokality sa tomu výrazne prispôsobuje.
Fotografovanie portrétov v iný deň, po alebo pred svadbou je v súčasnej dobe už bežná záležitosť. Ako každá jedna spomenutá alternatíva má tiež svoje výhody a nevýhody. Hlavná výhoda spočíva v tom, že na fotografovanie je možné vyčleniť viac času a navštíviť miesta, ktoré sa v svadobný deň hlavne z časových možností ani nedajú stihnúť, dokonca aj v zahraničí. Fotografovanie sa realizuje väčšinou v podvečerných hodinách, v prípade dobrého počasia je svetlo oveľa mäkšie ako na obed. Výrazným spôsobom to prospieva k celkovému výsledku. Nemôžem zabudnúť aj na fakt, že svadobný pár nemá v tento deň žiadne iné povinnosti ako počas svadby. Takáto alternatíva je, ale finančne náročnejšia.
Počas mojej niekoľko ročnej profesionálne kariéry svadobného fotografa som sa stretol aj s tým, že klienti z rôznych dôvodov vynechali fotografovanie portrétov a celé fotografovanie svadobného dňa bola len reportáž. O dôležitosti kvalitnej svadobnej reportáže si povieme viac v ďalšom mojom článku, ktorý pre vás pripravujem.
Verím, že aj tento článok pomôže budúcim nevestám pri plánovaní ich svadobného dňa.
Prajem šťastnú ruku pri výbere svadobného fotografa a nie len jeho.
Marek Suchý
fotograf, kameraman a lektor