Aj s amatérskou digitálnou bezzrkadlovkou je možné dosiahnúť profesionálne výsledky. Je potrebné splniť niekoľko základných predpokladov.

1. Veľkosť čipu, typ fotoaparátu a vhodný objektív

Éra digitálnych zrkadloviek je uzatvorená, nahradili ich digitálne bezzrkadlovky. Na fotografovanie realít (nehnuteľností) úplne postačuje fotoaparát s čipom APS-C a s vhodným objektívom čo je zásadný fakt. Základný setový objektív najčastejšie 16-50mm nebude mať dostatočne široký uhol záberu. Zjednodušene povedané, Vám nevojde do záberu to čo chcete hlavne v rámci interiéru. Odporúčam objektív s ohniskom 10mm, minimálne 12mm. Širší uhol záberu nie je veľmi vhodný pre nadmerné skreslenie obrazu. Objektív typu rybie oko je úplne nevhodný. Svetelnosť objektívu je v tomto prípade menej dôležitá, nakoľko sa často používa clona F9 a hlavne statív. Bez statívu žiaľ nie je možné dosiahnuť požadované výsledky. Fotografie budú často zašumené,  neostré, alebo oboje a bez života. Expozícia často presahuje dĺžku 2 sekúnd, čo je už veľmi dlhá expozícia na fotografovanie z ruky.

rodinný dom

2. Formát súborov


Pre maximalizáciu výsledku je potrebné fotografovať do formátu RAW (surová fotografia) a fotografie následne upravovať. Veľmi dobré výsledky sa dajú dosiahnúť aj fotografovaním do formátu JPG (vyvolaná fotografia). Nie je to maximum potenciálu.
V RAW súbore je podstatne viac informácií o tmavých a svetlých miestach, čo je zásadné.

Veľká Fatra

3. Ako zvýšiť komfort práce počas fotografovania

Nevyhnutný je kvalitný pevný statív. V rámci fotografovania interiéru je to nevyhnutná pomôcka. Výklopný a otočný displej je doslova na nezaplatenie a ovládanie dotykom tiež.
Pokiaľ neplánujete zdĺhavé experimentovanie s nastavením fotoaparátu, kompozíciou a podobne, zverte sa do rúk odborníka. Ten Vás všetkým s ľahkosťou prevedie. Kurzy fotografovania a úprav fotografií pre realitných maklérov:

https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-nehnutelnosti/
https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-nehnutelnosti-online-kurz/

chata

4. Odporúčanie modelov s vhodným širokouhlým objektívom

a) Nikon Z50 (alebo Z50 II) a objektívom Nikkor Z DX 12-28mm 3.5-5.6 PZ VR
b) Canon R50 s objektívom Canon RF-S 10-18mm 4.5-6.3 IS STM
c) Sony ZV-E10 (alebo ZV-E10II) s objektívom Samyang 12mm F2.0 Sony E

nové bývanie